
“Synthient” er et amerikansk cybersikkerhetsinitiativ. De har samlet sammen masse lekket informasjon fra ulike ondsinnede nettressurser, systematisert denne informasjonen og levert den til Troy Hunt og hans nettside haveibeenpwned.com, slik at man sjekke om ens informasjon har blitt lekket.
En del av det de tidligere har levert er data som ondsinnet programvare har stjålet fra infiserte enheter, såkalte “Stealer Logs”, dette kan du lese om i vår artikkel HER. De har også levert en samling informasjon fra datalekkasjer, som ble søkbart på haveibeenpwned.com 6. november i år. Denne lekkede informasjonen inkluderer blant annet 2 milliard e-postadresser og 1,3 milliarder passord.
Vi har tatt kontakt med alle berørte som har Datahjelperne Pluss.
Hvordan påvirker dette brukerne?
Rammede brukere står i økt fare for phishing og forsøk på identitetstyveri. Eksponerte e-poster kan også øke risikoen for målrettede angrep.
Anbefalte tiltak for brukerne:
Dersom du er berørt av dette, anbefales det å:
- Endre passord på berørte kontoer.
- Aktivere totrinnsautentisering på viktige kontoer.
- Unngå phishing ved å være forsiktig med mistenkelige e-poster.
- Overvåke kontoen for uvanlig aktivitet og varsle leverandører ved mistenkelig aktivitet.
Alle med Datahjelperne Pluss Serviceavtale sjekkes av oss flere ganger daglig. Dersom vi oppdager datalekkasje sier vi ifra og hjelper til med det som er nødvendig. Vi anbefaler alle å aktiverer tofaktorautentisering for ekstra beskyttelse der dette er mulig. I tillegg bør du ikke benytte deg av samme passord flere steder.
Du kan se om du er berørt ved å søke på nettsiden haveibeenpwned.com.
Oppsummering
Oppsamlinger av e-postadresser og passord, slik som denne, viser viktigheten av datasikkerhet og forsiktighet på nett. Sørg for å beskytte kontoene dine, og vurder forebyggende tiltak for å holde deg trygg i møte med økende cybertrusler.
